برای اولین بار از سوی نامه منتشر شد/ بررسی تغییرات کمیسیون‌های تخصصی 9 دوره مجلس شورای اسلامی و هیئت رئیسه‌هایی که هر کمیسیون را اداره کردند+جدول
کد خبر: ۵۰۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۹
در سال پایانی اولین دوره مجلس شورای اسلامی، کمیسیون‌های تخصصی مجلس تشکیل و برای هر کمیسیون هیئت رئیسه‌ای از میان اعضا انتخاب شد. تعداد و نام کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در طول نه دوره‌ای که از عمر این مجلس می‌گذرد دستخوش تغییراتی بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه مجلس شورای ملی در جریان بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ به مجلس شورای اسلامی تغییر نام پیدا کرد و هفتم خرداد ماه 1359 اولین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. طبق اصل ۶۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. دوره نمایندگی در این مجلس چهار سال است که انتخابات هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود، به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.

مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی تخصصی به طرح‌ها و لوایح و قانون‌گذاری کشور، کمیسیون‌های تخصصی را تشکیل داد که در طول زمان و در طول نه دوره‌ای که از تولد مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، این کمیسیون‌ها کم و زیاد شده و بعضا تغییر نام پیدا کرده است. هر کمیسیون تخصصی یک هیئت رئیسه شامل رئیس، دو نایب رئیس، دو دبیر و یک سخنگو دارد که با برگزاری انتخابات در هر کمیسیون، از میان اعضا انتخاب می‌شوند.

برپایه اصل ۶۶ قانون اساسی، تعداد کمیسیون‌ها و دوره تصدی نمایندگان در آنها در آیین نامه داخلی مجلس مشخص خواهد شد. همچنین در اصل ۸۵ قانون اساسی آمده‌است: «... مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. همینین مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب دایمی اساسنامه سازمانها، شرکتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد...».

به صورت معمول، طرح‌ها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیون‌های مربوط مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و در هنگام طرح در صحن علنی مجلس، نظر نهایی کمیسیون پرسیده و اعلام می‌شود.

هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی در سال پایانی اولین دوره مجلس شورای اسلامی، با برگزاری انتخابات از میان اعضای هر کمیسیون انتخاب شدند و هیئت رئیسه هر کمیسیون‌ به طور رسمی آغاز به کار کرد. در جداول زیر نام اعضای هیئت رئیسه کمیسیون‌های مختلف در هر سال، از مجلس اول تا مجلس هشتم بررسی و تغییرات تعداد و نام‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس ذکر شده است.

 

مجلس یکم ـ از 7 خرداد ماه 1359 تا 6 خرداد ماه 1363

کمیسیون آموزش، فرهنگ و تحقیقات

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محمدهادی عبدخدایی

نایب رییس اول

 

 

 

کاظم اکرمی

نایب رییس دوم

 

 

 

مرتضی کتیرایی

مخبر

 

 

 

علی قائمی

منشی اول

 

 

 

گوهرالشریعه دستغیب

منشی دوم

 

 

 

عزت‌الله دهقان

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

اسماعیل فدایی

نایب رییس اول

 

 

 

علی کاظمی

نایب رییس دوم

 

 

 

حسین موسوی خراسانی

مخبر

 

 

 

حسین هراتی

منشی اول

 

 

 

نصرالله هاتفی

منشی دوم

 

 

 

مرتضی محمودی/عباس متین/علی حمزه‌ای

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

سیدهادی حسینی خامنه‌ای

نایب رییس اول

 

 

 

فؤاد کریمی

نایب رییس دوم

 

 

 

محمئکاظم موسوی بجنوردی

مخبر

 

 

 

محمد خزاعی

منشی اول

 

 

 

شکرالله زینلی

منشی دوم

 

 

 

محمد اخلاقی‌نیا

کمیسیون امور برنامه و بودجه

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

قربانعلی دری نجف‌آبادی

نایب رییس اول

 

 

 

غلامحسین نادی

نایب رییس دوم

 

 

 

سیدعلی‌اکبر قره‌باغی

مخبر

 

 

 

عباس مظفر

منشی اول

 

 

 

سیدابوالفضل حائری‌زاده

منشی دوم

 

 

 

سیدمصطفی کیایی

کمیسیون امور نفت

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

سیدجلیل سیدزاده

نایب رییس اول

 

 

 

محمود رشیدیان

نایب رییس دوم

 

 

 

سیدمحمود کیاوش

مخبر

 

 

 

احمد ناطق نوری

منشی اول

 

 

 

علی طاهری

منشی دوم

 

 

 

غلامعباس زائری

کمیسیون صنایع و معادن

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

مرتضی الویری

نایب رییس اول

 

 

 

مجید انصاری

نایب رییس دوم

 

 

 

عبدالمجید آقارحیمی

مخبر

 

 

 

محمدرضا امین ناصری

منشی اول

 

 

 

سیدتقی خاموشی

منشی دوم

 

 

 

رضا رمضانی خورشیددوست

کمیسیون کار و امور اجتماعی و امور اداری و استخدامی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محمود هنجی

نایب رییس اول

 

 

 

عبدالکریم شرعی

نایب رییس دوم

 

 

 

مصطفی ناصری

مخبر

 

 

 

حسین کمالی

منشی اول

 

 

 

علی عجم

منشی دوم

 

 

 

محمدعلی خسروی

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

علی‌اصغر باغانی

نایب رییس اول

 

 

 

غلامعلی شهرکی

نایب رییس دوم

 

 

 

محمدحسن نبوی

مخبر

 

 

 

سیداحمد کاشانی

منشی اول

 

 

 

احمد زمانیان

منشی دوم

 

 

 

محمدرضا عباسی فرد

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

سیدمحمدخامنه‌ای

نایب رییس اول

 

 

 

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

نایب رییس دوم

 

 

 

محمد یزدی

مخبر

 

 

 

...

منشی اول

 

 

 

احمد علیزاده

منشی دوم

 

 

 

اسدالله بیات

کمیسیون امور دفاعی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

حسن روحانی

نایب رییس اول

 

 

 

رسول منتجب‌نیا

نایب رییس دوم

 

 

 

صباح زنگنه

مخبر

 

 

 

مهدی طیب

منشی اول

 

 

 

مصطفی فومنی حائری

منشی دوم

 

 

 

محمدتقی آل سیدغفور

کمیسیون سیاست خارجی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محمدعلی هادی

نایب رییس اول

 

 

 

سیدمحمود دعایی

نایب رییس دوم

 

 

 

عطاءالله مهاجرانی

مخبر

 

 

 

حسین شاهچراغی

منشی اول

 

 

 

منوچهر متکی

منشی دوم

 

 

 

عادل اسدی‌نیا

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

 

 

 

علی موحدی ساوجی

نایب رییس دوم

 

 

 

مهدی قائمی

مخبر

 

 

 

سیدمحمود علوی

منشی اول

 

 

 

مرتضی فضلعلی

منشی دوم

 

 

 

...

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

موسی زرگر

نایب رییس اول

 

 

 

محمد خلیلی

نایب رییس دوم

 

 

 

جواد شیرازیان

مخبر

 

 

 

عباس شیبانی

منشی اول

 

 

 

لطیف صفری

منشی دوم

 

 

 

مهدی اژه‌ای

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

علی ارومیان

نایب رییس اول

 

 

 

قدرت‌الله نجفی

نایب رییس دوم

 

 

 

سیدعباس میریونسی

مخبر

 

 

 

سیداحمد حسینی

منشی اول

 

 

 

سیداحمد حسینی (همزمان)

منشی دوم

 

 

 

محمدرضا راشد

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محسن مجتهد شبستری

نایب رییس اول

 

 

 

محمدعلی صدوقی

نایب رییس دوم

 

 

 

سعید امانی همدانی

مخبر

 

 

 

محمد فروغی

منشی اول

 

 

 

حسین پورسالاری

منشی دوم

 

 

 

محمد نوروزی

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

محی‌الدین فاضل هرندی

نایب رییس اول

 

 

 

احمد همتی

نایب رییس دوم

 

 

 

اسماعیل رفیعیان

مخبر

 

 

 

اسدالله کیان ارثی

منشی اول

 

 

 

حسین عالی‌پور

منشی دوم

 

 

 

لطیف صفری

کمیسیون امور سازمان‌های وابسته به نخست‌وزیری

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

مهدی کروبی

نایب رییس اول

 

 

 

محمدحسین انزابی

نایب رییس دوم

 

 

 

اسماعیل فردوسی‌پور

مخبر

 

 

 

سیدابوالحسن حسینی

منشی اول

 

 

 

سیدحسن حسینی طباطبایی

منشی دوم

 

 

 

مطلب وحید

کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها

نایب رییس اول

 

 

 

حسینعلی رحمانی

نایب رییس دوم

 

 

 

فضل‌الله صلواتی

مخبر

 

 

 

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

منشی اول

 

 

 

مسلم میرزاپور

منشی دوم

 

 

 

محمود مروی سماورچی

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

سیدهاشم حمیدی

نایب رییس اول

 

 

 

علی حقیقت‌افشار

نایب رییس دوم

 

 

 

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

مخبر

 

 

 

کاظم نوروزی

منشی اول

 

 

 

محمد فرض‌پور

منشی دوم

 

 

 

اسماعیل خوشنویس

کمیسیون نهادهای انقلاب (از قبیل جهاد سازندگی، بنیاد مستضعفین و بنیاد شهید)

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

احمد ملازاده

نایب رییس اول

 

 

 

حسن حسن‌زاده

نایب رییس دوم

 

 

 

محمداسحاق مدنی

مخبر

 

 

 

احمد عطاری

منشی اول

 

 

 

محمدکاظم صبوری

منشی دوم

 

 

 

سیدیوسف جابری

کمیسیون تحقیق

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

حسینعلی رحمانی

نایب رییس اول

 

 

 

مهدی شاه‌آبادی

نایب رییس دوم

 

 

 

سیدابوالفضل سیدریحانی (موسوی تبریزی)

مخبر

 

 

 

احمد عطاری

منشی اول

 

 

 

احمد علیزاده

منشی دوم

 

 

 

محمدرضا باباصفری

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

اکبر هاشمی رفسنجانی

نایب رییس اول

 

 

 

سیداحمد مصطفی کاشانی

نایب رییس دوم

 

 

 

علی موحدی ساوجی

مخبر

 

 

 

محمد مجتهد شبستری

منشی اول

 

 

 

...

منشی دوم

 

 

 

...

کمیسیون رسیدگی به سؤالات

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

بهاءالدین علم‌الهدی

نایب رییس اول

 

 

 

بهرام تاج‌گردون

نایب رییس دوم

 

 

 

فرج‌الله واعظی

مخبر

 

 

 

غفور گرشاسبی

منشی اول

 

 

 

غفور گرشاسبی (همزمان)

منشی دوم

 

 

 

عاتقه صدیقی (رجایی)

کمیسیون امور سازمان‌های وابسته به نخست‌وزیری

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

 

نایب رییس اول

 

 

 

 

نایب رییس دوم

 

 

 

 

مخبر

 

 

 

 

منشی اول

 

 

 

 

منشی دوم

 

 

 

 

 در دومین دوره مجلس شورای اسلامی 

مجلس دوم ـ از 7 خرداد ماه 1363 تا 6 خرداد ماه 1367

کمیسیون آموزش و پرورش

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا فدایی عراقی

 

مرادعلی احمدی

مرادعلی احمدی

نایب رییس اول

عبدالحسین ساوه

 

سیدعبدالله هجرتی قزوینی

سیدرسول موسوی

نایب رییس دوم

مرادعلی احمدی

 

احمد بهشتی

سیدعبدالله هجرتی قزوینی

سخنگو

عزت‌الله دهقان

 

عزت‌الله دهقان

عزت‌الله دهقان

دبیر اول

سیدرسول موسوی

 

سیدحسین قطمیری

سیدحسین قطمیری

دبیر دوم

سیدحسین قطمیری

 

سیدرسول موسوی

سیدابوالحسن مخزن موسوی

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی و وسایل ارتباط جمعی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدحسین چهرگانی انزابی

 

زین‌العابدین قربانی

زین‌العابدین قربانی

نایب رییس اول

زین‌العابدین قربانی

 

علی ملکوتی

علی ملکوتی

نایب رییس دوم

علی ملکوتی

 

سیدابوالحسن حسینی

محمدحسین انزابی

سخنگو

علی نظری منفرد

 

علی نظری منفرد

علی نظری منفرد

دبیر اول

عزیز حجتی

 

عزیز حجتی

اسماعیل فدایی

دبیر دوم

مریم بهروزی

 

مریم بهروزی

عزیز حجتی

کمیسیون امور اداری و استخدامی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

 

 

 

 

نایب رییس اول

 

 

 

 

نایب رییس دوم

 

 

 

 

سخنگو

 

 

 

 

دبیر اول

 

 

 

 

دبیر دوم

 

 

 

 

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهادی حسینی خامنه

 

سیدحسین حسینی شاهرودی

سیدحسین حسینی شاهرودی

نایب رییس اول

محمدعلی عربی

 

قاسم مهرزاد صدقیانی

عبدالعلی قنبری

نایب رییس دوم

اسدالله بادامچیان

 

عبدالعلی قنبری

قاسم مهرزاد صدقیانی

سخنگو

محمد خزاعی ترشیزی

 

اسدالله بادامچیان

اسدالله بادامچیان

دبیر اول

قاسم مهرزاد صدقیانی

 

سیدمطهر کاظمی

سیدمطهر کاظمی

دبیر دوم

قاسم معماری

 

...

...

کمیسیون امور برنامه و بودجه

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی دری نجف‌آبادی

 

عبدالله نوری

عبدالله نوری

نایب رییس اول

غلامحسین نادی

 

غلامحسین نادی

هادی غفاری

نایب رییس دوم

فؤاد کریمی

 

هادی غفاری

غلامحسین نادی

سخنگو

سیدابوالحسن حائری‌زاده

 

قربانعلی دری نجف‌آبادی

سیدابوالحسن حائری‌زاده

دبیر اول

حسین موسویانی

 

حسین موسویانی

محمدعلی سبحان‌اللهی

دبیر دوم

علی عبدالعلی‌زاده

 

سیدابوالحسن حائری‌زاده

علی عبدالعلی‌زاده

کمیسیون امور نفت

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجلیل سیدزاده

 

حسین هاشمیان

حسین هاشمیان

نایب رییس اول

سیدمحمد کیاوش (علوی‌تبار)

 

سیدجلیل سیدزاده

سیدجلیل سیدزاده

نایب رییس دوم

محمد رشیدیان

 

محمد رشیدیان

محمد رشیدیان

سخنگو

نورالله عابدی

 

محمدجعفر سعیدیان‌فر

محمدجعفر سعیدیان‌فر

دبیر اول

...

 

نورالله عابدی

مطلب دشتی

دبیر دوم

ولی زمانی

 

مطلب دشتی

نورالله عابدی

کمیسیون صنایع و معادن

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین محلوج‌چی

 

سیدمحمدرضا امام‌زاده واقفی

حسین محلوجی

نایب رییس اول

علی ارومیان

 

علی ارومیان

علی ارومیان

نایب رییس دوم

سیدکمال‌الدین نیکروش

 

علی‌اصغر رحمانی خلیلی

علی‌اصغر رحمانی خلیلی

سخنگو

سیدمحمدرضا هاشمی

 

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

حسن جعفری

دبیر اول

اسماعیل آهنی

 

ابوالفضل رحمانی اصل

سیدمحمدرضا هاشمی

دبیر دوم

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

 

حسن جعفری

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

کمیسیون کار و امور اجتماعی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین کمالی

 

حسین کمالی

حسین کمالی

نایب رییس اول

ارسلان صفایی پورزمانی

 

سیدحسین موسوی‌پور

سیدحسین موسوی‌پور

نایب رییس دوم

علی مطهری

 

فخرالدین هاشمی

قلی شیخی

سخنگو

مصطفی ناصری

 

رحمت‌الله رحمتی

رحمت‌الله رحمتی

دبیر اول

سیدحسین موسوی‌پور

 

قلی شیخی

علی پریزاد

دبیر دوم

علی پریزاد

 

سیدیحیی عرفانی

سیدمجتبی عرفانی

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا شهرکی

 

غلامرضا شهرکی

غلامرضا شهرکی

نایب رییس اول

محمدرضا باهنر

 

محمدرضا عباسی‌فرد

محمدرضا عباسی‌فرد

نایب رییس دوم

احمد زمانیان

 

اکبر پرهیزگار

احمد زمانیان

سخنگو

محمدرضا عباسی‌فرد

 

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

دبیر اول

اکبر پرهیزگار

 

امیر میر

امیر میر

دبیر دوم

امیر میر

 

علی‌بابا بابایی

علی‌بابا بابایی

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمد یزدی

 

محمد یزدی

محمد یزدی

نایب رییس اول

سیدمحمد حسینی خامنه

 

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

نایب رییس دوم

سیدابوالفضل سیدریحانی

 

اسدالله بیات

اسدالله بیات

سخنگو

محمداسماعیل شوشتری

 

محمداسماعیل شوشتری

محمداسماعیل شوشتری

دبیر اول

محمدرضا رحیمی

 

سیدمحمدحسن علوی

سیدمحمدحسن علوی

دبیر دوم

مهدی یعقوبی

 

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی

کمیسیون امور دفاعی (شامل امور سپاه پاسداران)

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن روحانی

 

حسن روحانی

حسن روحانی

نایب رییس اول

محمدعلی هادی نجف‌آبادی

 

مهدی کروبی

مهدی کروبی

نایب رییس دوم

حسین ابراهیمی

 

رسول منتجب‌نیا

حسین ابراهیمی

سخنگو

سیدرضا اکرمی

 

سیدرضا اکرمی

سیدرضا اکرمی

دبیر اول

علی شوشتری

 

علی شوشتری

علی شوشتری

دبیر دوم

ابوالقاسم رزاقی

 

جواد شقاقیان

جواد شقاقیان

کمیسیون سیاست خارجی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد عزیزی

 

احمد عزیزی

محمود مروی سماورچی

نایب رییس اول

سیدمحمود دعایی

 

سیدمحمود دعایی

عادل اسدی‌نیا

نایب رییس دوم

ابراهیم دشتی

 

محمود مروی سماورچی

غلامعباس زائری

سخنگو

سیدحسن شاهچراغی

 

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

دبیر اول

عبدالرضا اسدی‌نیا

 

عبدالرضا اسدی‌نیا

ارسلان صفایی

دبیر دوم

مهدی شاملو محمودی

 

ارسلان صفایی

محمدصالح احمدوند

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی موحدی کرمانی

 

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

علی موحدی ساوجی

 

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس دوم

علی‌محمد غریبانی

 

علی‌محمد غریبانی

عبدالحسین ساوه

سخنگو

محمد اشرفی اصفهانی

 

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

دبیر اول

نبی‌الله راجی

 

محمد حصاری

سیدعباس میرحیدری

دبیر دوم

محمد میرزایی

 

عبدالحسین ساوه

محمد حصاری

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

موسی زرگر

 

موسی زرگر

موسی زرگر

نایب رییس اول

محمدرضا راه‌چمنی

 

کامل خیرخواه

کامل خیرخواه

نایب رییس دوم

محمدمهدی رهبری املشی

 

میرعلی‌نقی سیدخاوری لنگرودی

میرعلی‌نقی سیدخاوری لنگرودی

سخنگو

عباس شیبانی

 

عباس شیبانی

عباس شیبانی

دبیر اول

محمد شینی‌مصطفی

 

عطاءالله فضائلی

عطاءالله فضائلی

دبیر دوم

منوچهر کلیمی نیک‌روز

 

محمد شینی‌مصطفی

ابوالقاسم وافی

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا حیدری

 

غلامرضا حیدری

محمد معزی

نایب رییس اول

محسن رهامی

 

عبدالرضا هاشم‌زایی

عبدالرضا هاشم‌زایی

نایب رییس دوم

عبدالرضا هاشم‌زایی

 

صدر طباطبایی

محمدجواد راستی لاری

سخنگو

طالب خیاطی

 

محمد معزی

محمدعلی عربی

دبیر اول

حامد دامنی

 

محمدجواد راستی

غلامرضا حیدری

دبیر دوم

رحیم علیزاده

 

طالب خیاطی

طالب خیاطی

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن مجتهد شبستری

 

محسن مجتهد شبستری

عیسی ولایی

نایب رییس اول

ابوالقاسم وافی

 

سعید امانی همدانی

سعید امانی همدانی

نایب رییس دوم

سعید امانی همدانی

 

ابراهیم اسلامی خرمی

ابراهیم اسلامی خرمی

سخنگو

عباس رحیمی

 

حسین پورسالاری

حسین پورسالاری

دبیر اول

سیدمحمدحسن علوی حسینی

 

محمد اشرفی اصفهانی

عبدالکریم اربابی

دبیر دوم

حسین پورسالاری

 

عبدالکریم اربابی

علی کامیار

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجواد انگجی

 

محی‌الدین فاضل هرندی

محی‌الدین فاضل هرندی

نایب رییس اول

لطیف صفری

 

سیدجواد انگجی

سیدجواد انگجی

نایب رییس دوم

غلامرضا سلطانی

 

لطیف صفری

لطیف صفری

سخنگو

ابوالقاسم داوودالموسوی (دامغانی)

 

احمد کبیری

احمد کبیری

دبیر اول

فریدون سلیمی

 

فریدون سلیمی

خداکرم جلالی

دبیر دوم

خداکرم جلالی

 

خداکرم جلالی

فریدون سلیمی

کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مرتضی فهیم کرمانی

 

مرتضی فهیم کرمانی

مرتضی فهیم کرمانی

نایب رییس اول

حسینعلی رحمانی

 

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

نایب رییس دوم

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

 

حسینعلی رحمانی

حسینعلی رحمانی

سخنگو

غلامرضا رحیمی

 

علی مطهری

علی مطهری

دبیر اول

محمدعلی صاحب‌الزمانی

 

فریدون استکی

فریدون استکی

دبیر دوم

فریدون استکی

 

میرحیدر جعفری

میرحیدر جعفری

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهاشم حمیدی

 

سیدهاشم حمیدی

سیدهاشم حمیدی

نایب رییس اول

سیدمحمدحسن نبوی

 

سیدمحمدحسن نبوی

سیدمحمدحسن نبوی

نایب رییس دوم

مصطفی قادری

 

مصطفی قادری

مصطفی قادری

سخنگو

اسماعیل فدایی

 

هاشم حجازی‌فر

هاشم حجازی‌فر

دبیر اول

هاشم حجازی‌فر

 

ارطاواس باغومیان

احمد انجیری مطلق

دبیر دوم

سیدمحمد حسینی ‌نژاد

 

احمد انجیری مطلق

ارطاواس باغومیان

کمیسیون نهادهای انقلاب (از قبیل جهاد سازندگی، بنیاد مستضعفین و بنیاد شهید)

 

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مهدی کروبی

 

مهدی مهدوی

مهدی مهدوی

نایب رییس اول

محمدباقر داوودی

 

نصرالله صالحی نجف‌‌آبادی

محمدباقر داوودی

نایب رییس دوم